The Jesuit High School in Cincinnati

Keyword(s): 
Date: 
   
RSS Feeds
Alerts Signup
nvanzile - Posted Monday, May 22, 2017 2:18:36 PM

The Varsity Track and Field team had a strong regular season by finishing very high in all of the meets they attended and then wrapped it up with a 2nd place finish at the GCL South Championship Meet.  They opened the postseason at the OHSAA Division I District Meet at Mason HS last Wednesday and Friday and finished 3rd as a team.  They scored 77.5 points which was behind 2nd place Sycamore (127) and 1st place Mason (150). The Bombers will send multiple qualifiers to the OHSAA Div. I Regional Meet on Wednesday, May 24 and Friday, May 26 at Dayton Welcome Stadium.

The scorers for St. Xavier included:

TJ Ahrens - 7th place - 100 M Dash - 11.24

4x200 M Relay Team - Henry Young, King Hudson, Micah Farrar, TJ Ahrens - 1st place - 1:28.79 (Regional Qualifier)

Jack Cordionnier - 3rd place - 1600 run - 4:21.93 (Regional Qualifier)

Matthew Hoak - 4th place - 1600 run - 4:25.93 (Regional Qualifier)

4 x 100 M Relay Team - Micah Farrar, TJ Ahrens, King Hudson, BJ Ferguson - 4th place - 43.79 (Regional Qualifier)

Henry Young - 6th place - 400 M Dash - 51.59

Michael Holly - 7th place - 800 M Run - 2:01.25

Micah Farrar - 6th place - 200 M Dash - 22.74

Chris Reischel - 4th place - 3200 M Run - 9:44.30 (Regional Qualifier)

4 x 400 M Relay Team - Alex Rudich, Jackson Scroggins, Ryan Sullivan, Henry Young - 5th place - 3:29.12

BJ Ferguson - 4th place - Long Jump - 20-02.25 ft (Regional Qualifier)

Jonah Yates - 1st place - Discus Throw - 165-02.0 ft (Regional Qualifier)

Sean Mesue - 2nd place - Discus Throw - 152-02.0 ft (Regional Qualifier)

Ryan Sullivan - 7th place - High Jump - 5-06.0 ft

 

|
get link
nvanzile - Posted Tuesday, May 16, 2017 2:30:00 PM

The Varsity Track and Field team entered the GCL Track and Field Championship Meet last week looking to battle for the title with LaSalle.  The Bombers ran well but came up just short of the title as they finished in 2nd place with a total of 80 points.  St. Xavier's 4x200 relay team of sophomore Henry Young, senior Micah Farrar and juniors King Hudson and TJ Ahrens set a GCL record with their time of 1:29.82.  The Lancers won the GCL Title with 103.5 points while Elder finished in 3rd place with 37 points and Moeller came in 4th place with 35.5 points.  The scorers for the Bombers included the following:

Run Events

4x800 Meter Relay - seniors Jack Cordonnier, Will Morgan, Chris Reischel and sophomore Matthew Hoak - 2nd place - 8:06.96

100 Meter Dash - junior TJ Ahrens - 3rd place - 11.25

                         senior Micah Farrar - 4th place - 11.27

4x200 Meter Relay - sophomore Henry Young, senior Micah Farrar, juniors King Hudson and TJ Ahrens - 1st place - 1:29.82 (GCL Record)

1600 Meter Run - sophomore Matthew Hoak - 2nd place - 4:28.35

                              senior Will Morgan - 3rd place - 4:31.43

4x100 Meter Relay - senior Micah Farrar, juniors TJ Ahrens and King Hudson and sophomore BJ Ferguson - 1st place - 43.21

400 Meter Dash - sophomore Henry Young - 2nd place - 50.47

300 Meter Hurdles - senior Martin Bibb - 2nd place - 41.97

                                  senior Ryan Sullivan - 4th place - 43.05

800 Meter Run - senior Jack Cordonnier - 1st place - 1:58.78

                            sophomore Matthew Hoak - 4th place - 2:02.50

200 Meter Dash - senior Micah Farrar - 2nd place - 23.04

                             junior TJ Ahrens - 3rd place - 23.33

3200 Meter Run - senior Chris Reischel - 1st place - 9:43.48

                             junior Peter Dauenhauer - 2nd place - 9:44.89

Field Events

Shot Put - senior Jonah Yates - 4th place - 44-05.00

Discus - senior Jonah Yates - 1st place - 155-09

            junior Sean Mesue - 2nd place - 138-00

Long Jump - sophomore BJ Ferguson - 2nd place - 20-04.50

Pole Vault - freshman Joe Hulefeld - 5th place - 10-00.00

Click Here for Complete GCL Championship Results

St. Xavier runners and throwers will now turn their focus to the OHSAA Division I SW District Championship Meet this week at Mason HS.

Click Here for Information on OHSAA SW District Championship Meets

 

|
get link
nvanzile - Posted Friday, Apr 21, 2017 9:36:00 AM

The Varsity Track and Field team looked to continue their successful season as they traveled to Northwest HS for the Colerain Invitational on Tuesday afternoon.  The Bombers put together a total team effort as they finished in 2nd place overall with 96 points.  LaSalle won the meet with 193 points while Princeton came in 3rd with 93 points.  See below for all the St. Xavier scorers.

Field Events:

Shot Put - sr. Jonah Yates - 1st place - 47-11.25 ft

               jr. Bobby Jefferson - 8th place - 37-07.75 ft

Discus Throw - sr. Jonah Yates - 2nd place - 145-04.00 ft.

                     jr. Joe Kemper - 6th place - 118-04.50 ft.

Long Jump - so. BJ Ferguson - 2nd place - 20-01.00 ft.

 

Run Events:

3200 Relay Team - jr. Myles Hall, fr. John Dillon, fr. Andrew Gebhardt, so. Nicholas Mills - 3rd place - 8:56.02

100 Dash - so. Henry Young - 6th place - 11.28

                 jr. King Hudson - 7th place - 11.34

800 Relay Team - so. BJ Ferguson, jr. King Hudson, so. Henry Young, jr. TJ Ahrens, jr. Alexander Rudich, sr. Justin VanMeter - 1st place - 1:31.86

1600 Run - fr. Thomas Walters - 3rd place - 4:51.05

                 so. Evan Sugrue - 5th place - 4:56.25

400 Relay Team - so. BJ Ferguson, jr. TJ Ahrens, jr. King Hudson, so. Henry Young, jr. Alexander Rudich, sr. Justin VanMeter - 5th place - 45.15

800 Run - so. Nick Mills - 4th place - 2:06.58

               jr. Myles Hall - 5th place - 2:07.19

200 Dash - jr. Alexander Rudich - 5th place - 23.01

3200 Run - jr. Michael Holly - 3rd place - 10:24.31

                so. David Reeb - 5th place - 11:09.41

1600 Relay Team - so. Henry Young, jr. Alexander Rudich, sr. Justin VanMeter, jr. TJ Ahrens, so. Jackson Scroggins, jr. Tyler Sandifer - 2nd place - 3:33.64

 

Click Here for Complete Results from Colerain Invitational

 

 The Bombers will send 6 participants to Louisville this weekend to participate in the Eastern Relays at the University of Louisville.

 

|
get link
nvanzile - Posted Friday, Apr 7, 2017 11:54:41 PM

The St. Xavier Varsity Track and Field team participated in the 2017 Buckeye Coaches Classic on Friday night at Ross HS and finished 2nd overall in the team standings.  LaSalle finished 1st with 99 points with the Bombers close behind at 85 points.  St. Xavier finished ahead of Kings (83), Fairfield (68), Loveland (62), Elder (41), Oak Hills (39), Withrow (35), Winton Woods (32), Moeller (29), Harrison (21), Anderson (19), Turpin (18), Milford (12), Western Brown (10), Walnut Hills (7) and Northwest (3).  Scorers for St. Xavier included:

Shot Put - senior Jonah Yates 2nd place (48-05.75)

Discus - Yates 1st place (157-11) and junior Sean Mesue 2nd place (143-06)

High Jump - senior Ryan Sullivan 5th place (6-00.00)

4x800 Meter Relay team - 3rd place - 8:26.90 - junior Myles Hall, senior Michael Holly, junior Jonathan Stansbury, senior Will Morgan

100 Meter Dash - junior TJ Ahrens 5th place (11.38) and senior Micah Farrar 7th place (11.44)

1600 Meter Run - sophomore Matthew Hoak 2nd place (4:34.48) and sophomore Joe Doogan 5th place (4:39.71)

400 Meter Dash - senior Justin VanMeter 6th place (53.01)

800 Meter Run - senior Jack Cordionnier 3rd place (2:01.66) and senior Will Morgan 4th place (2:02.97)

3200 Meter Run - senior Chris Reischel 3rd place (9:44.96) and junior Peter Dauenhauer 4th place (9:46.33)

4x400 Meter Relay team - 3rd place - 3:36.49 - senior Ryan Sullivan, junior Alex Rudich, sophomore Henry Young, senior Justin VanMeter

Click Here for Complete Results from Buckeye Coaches Classic

The Bombers will run next at the Indian Hill HS Relays on Tuesday, April 11 at Indian Hill HS.

 

|
get link
nvanzile - Posted Thursday, Mar 30, 2017 10:37:00 AM

The Varsity Track and Field team traveled to Elder High School's Panther Athletic Complex to compete in the Elder Skyline Open on Wednesday.  It was the first meet of the season for the Bombers' runners and field competitors and they performed at a high level.

St. Xavier won the meet with 145 team points finishing ahead of LaSalle (128), Elder (79), Loveland (64.50), Bishop Fenwick (49.5), Winton Woods (45), Walnut Hills (14), Northwest (9), Moeller (4) and Oyler (2).  Below is a recap of the scoring performances for the Bombers.

The day was started when junior Max Tongdangjoue finished 6th in the 110 M hurdles in 18.51 to score the first points for the Bombers. 

In the 100 M dash, St. Xavier scored with 4 runners finishing in the top 8.  Junior TJ Ahrens finished 4th with a time of 11.37, senior Micah Farrar finished 5th with a time of 11.42, junior King Hudson finished 6th with a time of 11.47 while sophomore BJ Ferguson finished 7th with a time of 11.49.  In the 200 M dash, Ahrens finished 3rd with a time of 23.28 while Farrar finished 4th with a time of 23.37 to score for St. Xavier.

The Bombers continued to score when senior Will Morgan finished 1st in the 1600 M run with a time of 4:33.58 with classmate Chris Reischel behind him in 3rd place with a time of 4:40.27.  Junior Peter Dauenhauer finished 5th with a time of 4:41.15 to also score for the Bombers. 

Sophomore Henry Young finished 3rd in the 400 M dash with a time of 53.05 with senior teammate Justin VanMeter behind him in 5th with a time of 53.88 to score for St. Xavier in the event.  In the 300 M Hurdles, senior Ryan Sullivan finished 7th with a time of 45.51 to score in the event. 

St. Xavier had three scorers in the 800 M run as senior Jack Cordonnier finished 2nd with a time of 2:03.20 and junior Myles Hall finished 4th with a time of 2:09.01.  Senior Liam McGrath scored with a 7th place finish in 2:14.16.

The 3200 M run was filled with Bombers' scoring as sophomore Matthew Hoak finished 1st with a time of 10:01.66 and classmate Joe Doogan finished 2nd with a time of 10:04.28.  Junior Jonathan Stansbury finished 3rd with a time of 10:17.24 while sophomore Nick Mills finished 5th with a time of 10:23.99.

The 4x400 Meter Relay was won by LaSalle with a time of 3:34.34 but the Bombers were right behind with a time of 3:36.61.  Sophomore Henry Young, junior Alex Rudich, Sullivan and VanMeter represented St. Xavier.

The throwing events were both won by St. Xavier senior Jonah Yates as he won the shot put with a throw of 48-02 and won the discus with a throw of 162-00.  Junior Sean Mesue finished 2nd in the discus throw with a distance of 140-10 while classmate Joe Kemper finished 7th with a throw of 121-09.5.

Junior Jon Carr finished 7th in the Long Jump with a jump of 17-09.5 while freshman Cole Moeke and seniors Paul Kane and Sullivan all finished tied for 7th with jumps of 5-06.

Click Here for Complete Meet Results

St. Xavier will compete next at the Coaches Classic with the prelims on Wednesday, April 5 and the finals on Friday, April 7.

 

 

|
get link
bschulte - Posted Tuesday, Aug 30, 2016 12:13:00 PM

St. Xavier High School is pleased to announce Kyle Schreiner (’00) as the new Head Coach for the Bombers Track & Field team. Schreiner has been an assistant coach in the St. Xavier Track & Field and Cross Country programs since 2014.

“We are appreciative of Oliver Mason for his years of dedicated service and look forward to Coach Schreiner leading the team to become one the premiere programs in the state of Ohio,” said St. Xavier Athletic Director John Sullivan.

Schreiner is a Religion teacher at St. Xavier High School and is a graduate of Marquette University where he ran Cross Country and Track.

“I’m honored to be a part of a coaching tradition that had a profound and positive effect on me as a young man,” said Coach Schreiner. “I’m looking forward to working with our student athletes and a seasoned and dedicated staff, with whom I plan to focus on promoting a strong team culture, to create opportunities for athletes to grow in body, mind, and spirit, and to prepare athletes to compete at a high level in each event.”

|
get link
nvanzile - Posted Sunday, Jul 17, 2016 9:36:00 PM

The 2016 St. Xavier Spring Athletic Programs experienced great success as they clinched the GCL All Sports Trophy for the school to close out the 2015-2016 school year.  Recently, the Cincinnati Enquirer named the All Star student athletes for each sport.  Read below for the Bombers' student athletes that were named All Stars. (All descriptions and photos courtesy of cincinnati.com)

Baseball

2nd Team -

Sam Klare ('17): Named first-team all-GCL South, the junior infielder/pitcher hit .344 with a team-high 24 RBI.

Honorable Mention: JP Bitzenhofer ('16)

Click Here for the complete Cincinnati.com Baseball All Stars Article

Lacrosse

Co-Player of the Year - Griffin Buczek ('16) - The senior was chosen by the Ohio High School Lacrosse Association as the attacker of the year. The All-American also made first-team all-state and was the Division I Southwest region player of the year.

Coach of the Year - Nate Sprong - Coached the Bombers to a 19-3 record and No. 3 ranking in the Midwest by LaxPower.com.

1st Team -

Alex Deters ('16): The senior was chosen by the Ohio High School Lacrosse Association as the goalie of the year. Deters also made first-team all-state. Was selected to the Southwest region first team.

Jacob Lang ('16): The senior midfielder was selected to the all-American team and made first-team all-state. Was selected to the Southwest region first team.

Anthony Longi ('17): The junior defenseman was named second-team all-state by the Ohio High School Lacrosse Association. Was selected to the Southwest region first team.

Brady Stoll ('17): The junior defenseman was named third-team all-state by the Ohio High School Lacrosse Association. Was selected to the Southwest region first team.

George Thurner ('16): The senior attacker was named third-team all-state by the Ohio High School Lacrosse Association. Was selected to the Southwest region first team.

2nd Team -

Caleb Anderson ('17): The junior midfielder was selected to the Southwest region first team.

Stephen Ray ('16): The senior long-stick midfielder was selected to the Southwest region first team.

Donny Stock ('18): The sophomore face-off specialist was selected to the Southwest region first team.

Honorable Mention - Duke Alf ('18) and Carl Grimm ('17)

Click Here for the complete Cincinnati.com Lacrosse All Stars article

Tennis

Co-Player of the Year - Andrew Niehaus ('16): The senior finished fourth in the state in Division I singles. He was the district champion at Centerville. Niehaus was GCL South player of the year.

1st Team -

Peter Schulties ('17): The junior made the Division I state tournament in doubles with teammate Waqas Tanveer, advancing to the second round. The pair finished third at the district tournament. In the GCL South, Schulteis was second team in singles.

Waqas Tanveer ('16): The senior advanced to the Division I state tournament in doubles with teammate Peter Schulties. The pair was third at the district tournament. In the GCL South, Tanveer was first team in singles.

2nd Team -

Max De Curtins ('19); The freshman made it to the second round of the Division I district singles tournament. In the GCL South, he was first team in doubles with teammate Neil Bostick.

Neil Bostick ('16); The senior made it to the second round in the Division I district doubles tournament with teammate Cam Geoppinger. In the GCL South, he was first team in doubles with partner Max De Curtins.

Cam Geoppinger ('17): The junior made it to the second round in the district doubles tournament with teammate Neil Bostick. In the GCL South, he was first team in doubles with partner Joe Beischel.

Honorable Mention - Joe Beischel ('18)

Click Here for the complete Cincinnati.com Tennis All Stars Article

Track and Field

Honorable Mention - Matthew Hoak ('19) and Austin Angeline ('16)

Click Here for the complete Cincinnati.com Track and Field All Stars Article

Volleyball

1st Team -

Evan Bretl ('16): Bretl helped lead the Bombers to a 15-5 record during the season. The GCL-South first-teamer made the Division I South region first team.

2nd Team -

Lee Yates ('16): Yates, a GCL-South first-teamer, made the Division I South region second team.

Honorable Mention - Ben Pung ('18) and Thomas Roberts ('17)

Click Here for the complete Cincinnati.com Volleyball All Stars article

|
get link
nvanzile - Posted Thursday, May 19, 2016 12:56:00 PM

The St. Xavier Athletic Program is in good shape overall as the Bombers' teams put together another solid effort in 2015-2016 to reclaim the GCL South All Sports Trophy for the 5th consecutive season.  St. Xavier finished the year with 68 total points which was seven points better than Elder's 61 points.  LaSalle finished third with 57 points while Moeller finished fourth with 54 points.  It was the largest margin of victory since 2010-2011 when Moeller won by seven points as well, the last year when St. Xavier did not win.  The Bombers have claimed the trophy 9 out of the past 10 years.

The fall sports season saw two ties for first place between St. Xavier and Elder when both the Football teams and Soccer teams tied for the league championship with the Panthers.  The Bombers completed the sweep of the fall sports when Cross Country and Golf both won their respective league titles.

St. Xavier captured the Swimming league title once again to kick off the winter sports season while Bowling finished in third place for the Bombers.  Basketball and Wrestling stayed competivtive but ended up in fourth place to round out the winter season.

With St. Xavier leading Elder by only three points heading to the spring sports season, the Bombers had to put together a collectively great season.  That they did as Tennis won their 49th straight league title while Volleyball shared the league title with Moeller and Elder.  Baseball beat the Panthers 2 out of 3 in their season series to claim third place over Elder.  The Track team wrapped up the season with a third place finish at the GCL Championship Meet.

The trophy will remain at St. Xavier HS for another year and the Bombers' teams will look to win it once again in 2016-2017 school year. 

Click Here for the Complete GCL South All Sports Trophy Scoring

|
get link
nvanzile - Posted Saturday, May 14, 2016 10:39:00 PM

 

The Varsity Track and Field team is a very young group as they only have 6 seniors on a team of 32 student athletes.  They went into the GCL Championship Meet at LaSalle HS on Wednesday and Friday with a bunch of juniors, sophomores and freshmen competing in their first ever GCL Meet.

The field events always kick off the GCL Championships and the Bombers young squad competed very well.  In shot put, junior Jonah Yates finished 4th to score 2 points for the Bombers with a finals throw of 42-10.75.  Sophomore Bobby Jefferson finished just outside of the points with a 6th place finish with a finals throw of 40-04.50.  In the discus, Yates finished 2nd to score 4 points with a finals throw of 137-10 while sophomore teammate Sean Mesue finished 3rd to score 3 points with a finals throw of 128-08 for the Bombers. In the long jump, junior Delan Stallworth finished 2nd for St. Xavier to score 4 points with a finals jump of 20-07.50.  Stallworth also competed in the high jump but finished outside of the points in 7th place. 

In the running events, the Bombers took home 1st and 2nd in the 100 meter dash with sophomore TJ Ahrens running an 11.12 to place 1st and junior Micah Farrar running an 11.17 to finish 2nd.  Ahrens and Farrar were also a part of the 4x200 team with junior Martin Bibb and senior Jason Washington that finished 2nd.  Ahrens also finished 2nd in the 200 meter dash with a time of 22.69.  Junior Jack Cordonnier finished 3rd in the 1600 meter run with a 4:31.09 and junior Justin VanMeter finished 3rd in the 400 meter dash with a 52.37 for the Bombers.  Freshman Matthew Hoak finished 2nd in the 800 meter run with a time of 2:00.49.  The Bombers finished 1st and 2nd in the 3200 meter run when senior Austin Angeline finished 1st with a time of 9:40.19 and junior Chris Reischel finished 2nd with a time of 9:44.72.  Senior John Connor finished 4th in the 110 meter hurdles with a time of 18.18.   

St. Xavier finished the meet with 59 points which was good for a 3rd place finish.  LaSalle won the GCL Championship with 99 points while Elder finished 2nd with 76 points.  Moeller finished in 4th with 22 points.  Click Here for Full Results.

The Bombers will compete at the OHSAA Division I District Meet on Wednesday, May 18 and Friday, May 20 at Mason HS.  Wednesday begins at 4:00 pm with field events with running events starting at 5:00 pm.  Friday's action begins at 5:00 pm with the Finals of the field events and the running events Finals begin at 6:30 pm. Click Here for Full Coverage of the OHSAA Division I Southwest District Championships.

|
get link
nvanzile - Posted Wednesday, May 11, 2016 9:21:00 AM

The Varsity Track and Field team looks to make their mark on the 2016 GCL Championship Meet tonight, Wednesday, May 11, and Friday, May 13 at LaSalle HS.  The Bombers look to improve on their 3rd place finish last year at the same meet.  Click Here for GCL Track Championship Information and Schedule.

Below is the lineup for St. Xavier Varsity this week at the GCL Championship Meet.

100m                     TJ Aherns (So) and Micah Farrar (Jr)

200m                     TJ Aherns (So) and Jason Washington (Sr)

400m                     Justin VanMeter (Jr) and Anthony Zampese (Sr)

800m                     Matthew Hoak (Fr) and Will Morgan (Jr)

1600m                   Jack Cordonnier (Jr) and Tyler Powell (Jr)

3200m                   Austin Angeline (Sr) and Chris Reischel (Jr)

110m Hurdles         John Connor (Sr) and Matt Neyer (Jr)

300m Hurdles         Alex Rudich (So) and John Connor (Sr)

Shot                      Jonah Yates (Jr) and Bobby Jefferson (So)

Discus                   Jonah Yayes (Jr) and Sean Mesue (So)

Pole Vault              Reed Doerger (Jr) and Jacob Meisberger (Jr)

Long Jump             Eugene Stallworth (Jr)

High Jump             Eugene Stallworth (Jr)

4x100m                TJ Aherns (Soph)/Martin Bibb (Jr)/Eugene Stallworth (Jr)/Micah Farrar (Jr)

4x200m                TJ Aherns (Soph)/Martin Bibb (Jr)/Jason Washington (Sr)/Micah Farrar (Jr)

4x400m                Justin Vanmeter (Jr)/Anthony Zampese (Sr)/Alex Rudich (Soph)/Jason Washington (Sr)

|
get link
nvanzile - Posted Wednesday, Jul 22, 2015 10:08:00 AM

The St. Xavier spring sports student athletes encountered great success on the field/court/track and the Cincinnati Enquirer recognized them for those successes.  See below for the list of the Bombers Spring Sports All Stars.

Lacrosse

William Holcomb (Division I Player of the Year)

Nate Sprong (Division I Coach of the Year)

Griffin Buczek (1st Team)

Matt Donnelly (1st Team)

Nathan Kiniyalocts (1st Team)

Jack Waters (1st Team)

Alex Deters (1st Team)

Andrew Saloman (1st Team)

William Holcomb (1st Team)

David Leisring (1st Team)

Jack Perez (2nd Team)

George Thurner (2nd Team)

Jack Green (2nd Team)

Jacob Lang (Honorable Mention)

Mark Wallach (Honorable Mention)

Volleyball

Nick Talbot (Division I Player of the Year)

Bill Ferris (Division I Coach of the Year)

Patrick Beer (1st Team)

Evan Bretl (2nd Team)

Eric Spoelker (Honorable Mention)

Michael Hartman (Honorable Mention)

Tennis

Andrew Niehaus (1st Team - Singles)

Peter Schulteis (Honorable Mention - Singles)

Waqas Tanveer (Distinguished Player - Singles)

Neil Bostick - Connor Aronoff (1st Team - Doubles)

John Bosse - Cameron Geoppinger (Honorable Mention - Doubles)

Track and Field

Brad Eagan (1st Team - 1600 Meters)

Connor Stelljes (Honorable Mention - Shot Put)

Baseball

Eric Jaun (Honorable Mention)

 

Click Here for the Cincinnati.com stories

 

 

|
get link
nvanzile - Posted Thursday, Jun 4, 2015 10:37:00 AM

St. Xavier finished 9th out of 35 teams at the OHSAA Regional Meet in Dayton, OH last week.  The Bombers saw two members of the team qualify for the OHSAA State Championship Meet at Jesse Owens Track on the campus of Ohio State University in Columbus, OH.  Senior Connor Stelljes qualified for the State Championship Meet in the shot put throw by placing 1st in the Regional Meet.  Stelljes threw the shot put 56-10.00 to win the event and put him with the 4th longest throw in the State among the qualifiers.  The shot put event will start on Saturday, June 6th at Noon.  Senior Brad Eagan finished 2nd in the 1600 meter run with a time of 4:21.50 to qualify for the State Championship Meet.  He will run in the 1600 meter run in the State Championship Meet on Saturday, June 6th at 5:05 pm. 

Click Here for the Complete Results from the Regional Meet

Click Here for the Complete Schedule for the OHSAA State Championship Meet

 

|
get link
nvanzile - Posted Saturday, May 23, 2015 3:10:00 PM

The Bombers Track and Field team was placed in the Mason HS District Meet and they looked to build off of their 3rd place finish at the GCL Championship Meet.  Senior Brad Eagan finished in 1st place in the 800 meter run and set the District Meet record by running it in a 1:53.97 time.  Eagan also finished 1st in the 1600 meter run with a time of 4:24.45.  He will run in both events at the Regional Championship Meet preliminaries at Dayton's Welcome Stadium on Wednesday, May 27th.  Junior Austin Angeline ran the 3200 meter race in a time of 9:57.52 which was good for a 4th place finish and qualified for the Regional Meet.  The Bombers 4x400 meter relay made up of all seniors, Khameron Wilcox, Connor Kasson, Damian McDaniel, and Rashon Edwards, qualified for the Regional Meet by finishing 4th with a time of 3:27.46.  The 4x800 meter relay team also qualified for the Regional Meet by finishing 4th by running a time of 8:20.00.  That team is made up of Kasson, Eagan, Angeline and freshman Justin Grender.  Senior Connor Stelljes qualified for the Regional Meet by winning the Shot Put with a throw of 53 - 05.25.  He also qualified for the Regional Meet in Discus where he finished in 3rd place.  Senior Michael Johns finished one place ahead of Stelljes in the Discus Throw and also qualified for the Regional Meet. Contributing points to the team's success but not qualifying for Regionals was Edwards who finished 5th in the 200 meter dash, Grender who finished 7th in the 800 meter run, sophomore Chris Reischel who finished 6th in the 3200 meter run, and senior Tyler Ochs who finished 6th in the 300 meter hurdles in the individual events.  Contributing points in the relay events but not qualifying for the Regional Meet was the 4x100 meter relay team of seniors Sean Brown and Max Yoder, junior Jason Washington and freshman TJ Ahrens which finished in 7th place, and the 4x200 meter relay team of Brown, Edwards, Washington and Wilcox which finished in 6th place.

|
get link
nvanzile - Posted Monday, Apr 20, 2015 2:22:49 PM

Senior Michael Vitucci's Track and Field season started with a bang as he qualified for the Adidas Dream Mile at the Adidas Grand Prix by winning on Saturday in the New York Relays Boys Mile race with a time of 4:14.85.  Vitucci represented St. Xavier well as this was his first race since winning the Cross Country Individual State Championship in November.  He will return to New York City for the Adidas Dream Mile race on June 13th where he hopes to beat the top high school runners from around the country. 

Click Here to Read More and Watch the Race

|
get link

St. Xavier
High School

600 W. North Bend Rd | Cincinnati, Ohio 45224
(513) 761-7600 | Recommend a Student | Contact Us | Directions | Privacy Policy | Site Map

powered by finalsite